Zapisz się do newslettera trainingplanet.pl

Najnowsze szkolenia, informacje o promocjach


Twój e-mail
Województwo

akceptuję regulamin serwisu

PUBLIKUJ OFERTY BEZPŁATNIE   |   Zaloguj się

Szkolenia w katalogu szkoleń  


UWAGA: Oferta posiada nieaktualne terminy.
Skontaktuj się z organizatorem: J.G.Training szkolenia specjalistyczne

Przejdź do formularza kontaktowego

Raport o oddziaływaniu na środowisko – przygotowanie dokumentu i weryfikacja jego jakości zgodnie z najnowszymi trendami zmian przepisów


Warsztat poświęcony raportowi o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest kolejną częścią cyklu „Proces przygotowania inwestycji”.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest najważniejszym dokumentem procedury oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Jego opracowanie jest ważnym elementem procesu przygotowania inwestycji, wymagającym dobrego zaplanowania czasu i finansów niezbędnych do realizacji tego zadania. Stąd też warto wiedzieć, kiedy taki raport jest niezbędnie konieczny, a w jakich przypadkach wystarczyłaby dobrze przygotowana karta informacyjna przedsięwzięcia. Jeśli już wiadomo, że opracowanie raportu OOŚ jest konieczne, należy dobrze zaplanować działania uwzględniając wszelkie wymagania oraz ryzyka, jakie wiążą się z tym procesem.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest dokumentem, którego ‘życie’ nie kończy się z chwilą uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jego analizy są podstawą założeń do projektu budowlanego, wykonawczego i postępowania podczas budowy. Jest analizowany przez instytucje wydające pozwolenie na użytkowanie obiektu oraz instytucje decydujące o przyznaniu i rozliczeniu dofinansowania inwestycji. Jest wreszcie dokumentem publicznym, na zawsze pozostającym w archiwach. Powinien być tak krótki jak to tylko możliwe, będąc jednocześnie zbiorem pełnych analiz o charakterze naukowym, zebranych w spójną całość spełniającą wymagania przepisów prawa i jednocześnie przedstawioną językiem zrozumiałym dla osób nie będących specjalistami w danych dziedzinach wiedzy.

Raport OOŚ, czy też karta informacyjna przedsięwzięcia, stanowią często pierwszą pełną, publicznie dostępną informację na temat projektu. Przy poprawności merytorycznej dokumenty te powinny być traktowane jako wizytówka inwestora.

Warsztat na temat raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko skierowany jest do osób biorących udział w procesie przygotowania inwestycji, m.in:
• przedstawicieli organów administracji publicznej biorących udział w procesie OOŚ,
• inwestorów, planujących pozyskanie środków finansowych na realizację inwestycji z funduszy UE bądź banków inwestycyjnych,
• projektantów i konsultantów przygotowujących dokumentację techniczną, środowiskową i finansową dla przedsięwzięć,
• przedstawicieli instytucji sprawdzających dokumentację oceny oddziaływania na środowisko we wnioskach o dofinansowanie z funduszy unijnych,
• wszystkich zainteresowanych tematyką jakości procesu oceny oddziaływania na środowisko.

Celem warsztatu jest wskazanie czynników, które mają wpływ na proces przygotowania inwestycji, w tym jej harmonogram, koszty i jakość.

Po szkoleniu uczestnicy będą posiadać:
• wiedzę na temat czynników, które wpływają na jakość karty informacyjnej przedsięwzięcia oraz raportu OOŚ,
• praktyczną możliwość sprawnej weryfikacji jakości karty raportu OOŚ,
• umiejętność wskazania dobrych i słabych stron karty informacyjnej przedsięwzięcia i raportu OOŚ wraz z efektywnym określeniem obszarów, które powinny podlegać szczególnej uwadze na dalszych etapach przygotowania inwestycji.

Zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny, co w znacznym stopniu poprawia ich efektywność. Metody prowadzenia zajęć:
• wykłady – prezentacje oparte na przykładach praktycznych z możliwością zadawania pytań na bieżąco,
• dyskusja moderowana – w zależności od potrzeb grupy,
• warsztaty praktyczne angażujące uczestników, podsumowujące partie materiału,
• ćwiczenia, w tym również w oparciu o rzeczywiste problemy uczestników – jeśli zostaną zgłoszone wcześniej do wykładowców.

Więcej informacji:
Warszawa: http://www.jgt.pl/szkolenia/ocena_oddzialywania_2016ros
Wrocław: http://www.jgt.pl/szkolenia/ocena_oddzialywania_2016ros-w

Program

Dzień I:

1. Kiedy sporządza się raport o oddziaływaniu na środowisko i jaka jest jego rola:
o Ocena oddziaływania na środowisko – syntetyczne ujęcie celów i podstawowych etapów procesu OOS, procedury wydawania decyzji środowiskowej, ponownej oceny i oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, w tym kwalifikacja przedsięwzięcia do przeprowadzenia tzw. oceny właściwej,
o Rola raportu o oddziaływaniu na środowisko i karty informacyjnej przedsięwzięcia w: procesie inwestycyjnym, procedurze administracyjnej, procedurze z udziałem społeczeństwa, pozyskaniu środków finansowych na realizację inwestycji,
o Warsztat podsumowujący.

2. Zawartość raportu o oddziaływaniu na środowisko i karty informacyjnej przedsięwzięcia:
o Zawartość dokumentacji OOŚ w aspekcie celów, w jakich powstają karta informacyjna przedsięwzięcia oraz raport OOŚ – powiązanie wymagań przepisów i dobrej praktyki,
o Poziom szczegółowości poszczególnych zakresów tematycznych oraz spójność informacji prezentowanych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia i raporcie OOŚ,
o Warsztat podsumowujący.

3. Metody sporządzania karty informacyjnej przedsięwzięcia i raportu o oddziaływaniu na środowisko:
o Koordynacja przygotowania karty informacyjnej przedsięwzięcia i raportu OOŚ jako szczególna umiejętność menadżerska,
o Metody prognozowania oddziaływań w zależności od przedmiotu raportu OOŚ,
o Warsztat podsumowujący.

Dzień II:

1. Zagadnienia wymagające szczególnej uwagi w związku ze zmienioną dyrektywą OOŚ:
o Bioróżnorodność, adaptacja do zmian klimatycznych, krajobraz, ryzyko podatności na katastrofy budowlane i naturalne.

2. Ryzyka związane z przygotowaniem karty informacyjnej przedsięwzięcia i raportu OOŚ.

3. Sprawdzenie jakości raportu o oddziaływaniu na środowisko i karty informacyjnej przedsięwzięcia:
o Czynniki mające wpływ na jakość dokumentacji merytorycznej procesu OOŚ.
o Listy sprawdzające w zależności od etapu procesu OOŚ oraz rodzaju inwestycji.
o Warsztat podsumowujący.


Otrzymane certyfikaty

Certyfikat ukończenia szkolenia.

Oferta skierowana do:

  Wyższa kadra kierownicza
  Średnia kadra kierownicza
  Niższa kadra kierownicza
  Specjalista
  Pracownik

W ramach oferty uczestnik otrzymuje:

  Certyfikat ukończenia
  Materiały dydaktyczne
  Wyżywienie / serwis kawowy
  Nocleg
  Dyplom ukończenia
  Zaświadczenie ukończenia
  Konsultacje poszkoleniowe
  Lunch
  Serwis kawowy
  Ćwiczenia

Trenerzy prowadzący

Dwie trenerki - specjalizują się w tematyce ocen oddziaływania na środowisko i przygotowania dokumentacji merytorycznej procesu OOŚ, czyli raportów ooś oraz kart informacyjnych przedsięwzięcia

Od kilkunastu lat zajmuEkspert w zakresie oceny oddziaływania na środowisko z doświadczeniem w przygotowaniu i realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych takich jak lotniska, drogi publiczne, koleje, inwestycje hydrotechniczne. Specjalizuje się zwłaszcza w ocenie oddziaływania na środowisko przyrodnicze i krajobraz.

Jej doświadczenie zawodowe obejmuje przede wszystkim zarządzanie procesem oceny oddziaływania na środowisko począwszy od kierowania multidyscyplinarnymi zespołami specjalistów przygotowujących dokumentację środowiskową, aż po udział w konsultacjach społecznych i reprezentowanie klienta w procedurach administracyjnych. Posiada także bogate doświadczenie w weryfikacji dokumentacji środowiskowej projektów, które zdobyła m.in. jako konsultant inicjatywy JASPERS oraz podczas przeprowadzania przeglądów Due Dilligence. Ma doświadczenie w nadzorach środowiskowych podczas budowy dużych inwestycji infrastrukturalnych (posiada uprawnienia Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni NOT SITO). Jako wykwalifikowany trener prowadzi również warsztaty i szkolenia poświęcone problematyce oceny oddziaływania na środowisko.

Oprócz pracy dla klientów jest także zaangażowana w szereg inicjatyw o charakterze opiniotwórczym w zakresie definicji standardów i dobrych praktyk oraz rozwiązań prawnych, w procesie oceny oddziaływania na środowisko. Jest członkinią Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko (organu doradczego Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska) oraz Stowarzyszenia Konsultantów Ocen Środowiskowych.

Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (architektura krajobrazu). Ukończyła również podyplomowe studia na Politechnice Warszawskiej (urbanistyka i zagospodarowanie przestrzenne), kurs Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (US EPA) - Zasady Procedury Oceny Oddziaływania na Środowisko oraz Szkołę Trenerów Meritum w Katowicach.ją się procedurą oceny oddziaływania na środowisko dla różnych inwestycji infrastrukturalnych. Koordynują pracę interdyscyplinarnych zespołów specjalistów opracowujących dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji administracyjnych umożliwiających realizację przedsięwzięć oraz dofinansowania inwestycji ze środków unijnych. Zwracają szczególną uwagę na kwestie udziału społeczeństwa w procedurze ooś, zagadnienia związane z siecią Natura 2000 oraz zawiłości prawne samej procedury administracyjnej. Prowadzą również nadzory środowiskowe podczas realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Problematyką dokumentowania procedury oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych zajmują się od samego początku – od uruchomienia funduszy przedakcesyjnych. Pracowały również jako konsultantki programu Jaspers – inicjatywy Komisji Europejskiej i kluczowych banków europejskich mającej na celu poprawę jakości dokumentacji aplikacyjnej.

Są członkiniami Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko – organu doradczego Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Szkolenia prowadzą w charakterystyczny, żywy, interaktywny sposób. Wykłady teoretyczne urozmaicone są przykładami z codziennej praktyki w stosowaniu przepisów, uczestnicy pracują na rzeczywistych przykładach. Zajęcia kończą się często warsztatami, podczas których uczestnicy mają okazję wykorzystać zdobytą wiedzę na bieżąco.


Miejsce: Warszawa
Rozpoczęcie: 2016-09-26 - Zakończenie: 2016-09-27


Miejsce: Warszawa
Rozpoczęcie: 2016-11-24 - Zakończenie: 2016-11-25

Cena: 1190 (PLN) + 23% VAT = 1463.7 PLN

UWAGA

1190,00 zł + 23% VAT = 1463,70 zł brutto

1190,00 zł + VAT zw = 1190,00 zł brutto - w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych.

Cena obejmuje: wykłady, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia, możliwość konsultacji poszkoleniowych.

Cena nie obejmuje noclegu. Jest możliwość doliczenia kosztów noclegu do ceny szkolenia. W przypadku zainteresowania rezerwacją hotelu, prosimy o kontakt.
Ostatnia aktualizacja oferty 2016-07-11 15:00:15

 

Formularz zapytania o szkolenie


Szkolenie: Raport o oddziaływaniu na środowisko – przygotowanie dokumentu i weryfikacja jego jakości zgodnie z najnowszymi trendami zmian przepisów
Organizator: J.G.Training szkolenia specjalistyczne


Nazwa firmy * * pola wymagane
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail *
Treść zapytania
Wpisz tekst z obrazka



Zapytanie przesyłane jest bezpośrednio na adres e-mail firmy szkoleniowej (organizatora)
Operator serwisu trainingplanet.pl nie ponosi odpowiedzialności za termin lub brak odpowiedzi na zapytanie.

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 2 dni, prosimy o kontakt na adres e-mail:




Dodatkowe usługi

Reklama w serwisie

Kontakt do nas

2007-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone ENNOVA Software House



Pozostałe produkty i usługi ENNOVA: Onboarding pracownika | System ATS | System dla HR | Elektroniczne wnioski urlopowe | Intranet dla pracowników System zarządzania szkoleniami | HRtrendy.pl | Obieg faktury kosztowych CRM dla firm szkoleniowych |