Newsletter - otrzymuj oferty na e-mail. Podaj adres e-mail
Zapisz się » Wypisz się »
Celem szkolenia jest przedstawienie zasad ogólnych redagowania tekstu prawnego, które różnią się od prawideł konstrukcji zdań w języku potocznym. Od legislatora wymaga się bowiem precyzji i osiągnięcia celu przez zaprojektowanie takiej regulacji, która będzie bez luk prawnych i wywrze pozytywny wpływ na życie danej społeczności.
Należy podkreślić, że legislacja występuje nie tylko na poziomie parlamentarnym (Sejmu i Senatu), ale również w ministerstwach, jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach sektora finansów publicznych, u każdego pracodawcy, a nawet w firmach niezatrudniających pracowników. W każdym z tych podmiotów tworzy się bowiem regulaminy, uchwały, wytyczne czy okólniki, a także umowy jako specyficzny przykład prawa inter partes.
Uczestnik szkolenia pozna zasady pisania tekstów prawnych, w szczególności takich jak: regulaminy (pracy, wynagradzania, organizacyjne itd.), pisma okólne, polecenia służbowe, uchwały, a także skomplikowanych umowy cywilnoprawne. Będzie wiedział kiedy stosować definicje, jak je formułować i kiedy do nich odsyłać.
Zaznajomi się ze sposobami wyrażania normy w zdaniu pojedynczym i złożonym, w tym wielokrotnie złożonym. Będzie też wiedział jakie środki zwiększają spójność tekstu prawnego. Najważniejszym atutem legislatora, oprócz umiejętności wyrażenia normy prawnej, jest bowiem precyzyjny, prawniczy styl pisarski.
W zależności od potrzeb, szkolenie może mieć charakter bardziej teoretyczny (zasady ogólne redagowania tekstu prawnego z przykładami) albo praktyczny (praca nad konkretnymi propozycjami regulaminów, umów itp.). Może być również dostosowane do tych tekstów prawnych, które występują w praktyce danej jednostki zlecającej szkolenie.
Dylom ukończenia szkolenia
Wojciech Haniszewski
Katalog szkoleń
Publikuj szkolenia BEZPŁATNIE
O nas
Regulamin serwisu
Polityka prywatności